Fabryka Mebli na Żywo "studenci – dzieciom"

Początek Fabryki Mebli na Żywo to ogłoszenie konkursu „Wykreuj Fabrykę Mebli na Żywo”. Konkurs dla studentów Wydziału Technologii Drewna w Poznaniu „Wykreuj Fabrykę Mebli na Żywo” ogłoszono z początkiem roku 2015. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło w lutym podczas targów MTP ArenaDesign oraz Meble Polska. Wybrany projekt to łóżko z szafką,  autorstwa studentki wówczas II roku kierunku Projektowanie mebli, Pani Olgi Marczyńskiej

Przygotowania do uruchomienia produkcji zaczęły się tuż po ogłoszeniu zwycięskiego projektu, natimiast intensyfikacja prac organizacyjnych przypadła na okres wakacyjny. Dr inż. Krzysztof Wiaderek z Katedry Meblarstwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu po raz kolejny podjął się organizacji tego wydarzenia. Międzynarodowe Targi Poznańskie i organizatorzy targów Drema udostępnili cały pawilon 4 do przygotowania pokazowej fabryki mebli, w której studenci Wydziału Technologii Drewna mogli zdobywać praktyczne doświadczenie. Nowością tegorocznego wydarzenia była „Strefa Wiedzy”, w której studenci, jak i wszyscy odwiedzający targi Drema, mogli wysłuchać ciekawych  wykładów, tematycznie powiązanych z produkcją mebli. Dodatkowo studenci III roku Projektowania mebli, pod kierunkiem dr inż. Juli Lange, wraz z Panem Pawłem Machometem (artysta-bloger rzucpanokiem.pl) zorganizowali przy FMnŻ „Strefę Renowacji Mebli”. Studenci z powodzeniem odnowili znalezione lub zakupione stare krzesła.

Projekt konstrukcji mebli, przeznaczonych do produkcji podczas Fabryki Mebli na Żywo, opracował inż. Artur Traczyk, student studiów II stopnia na kierunku Technologia drewna, specjalność meblarstwo. Projekt konstrukcji mebli powstał pod kierunkiem dr. Wiaderka w programie TopSolid, a oficjalnym partnerem i dostawcą oprogramowania CAD/CAM była firma TopSolution. Materiały konstrukcyjne dostarczyły firmy: KLON, EGGER oraz KUBI. Dzięki takim firmom, jak FELDER, SCM GRUPE, HOMAG oraz NESTRO możliwa była obróbka wstępna, jak i obróbka zasadnicza elementów produkowanych mebli. Papiery ścierne dostarczyła firma SIA z partnerem BTS. Firma BizeA wyposażyła produkcję w stoły nożycowe, wiertarki i wkrętarki pneumatyczne oraz automatyczną linie do montażu stelaży łóżkowych pod materace. Nad strefą uszlachetniania powierzchni patronat objęły firmy ItalColor oraz Festool. Strefa montażu to firmy: AMK i Lamello, Jowat oraz BLUM. Strefa pakowania funkcjonowała pod szyldem firmy POLPACK. Wykonane przez studentów Wydziału Technologii Drewna łóżka zostały uzupełnione o 25 wygodnych materacy, dostarczonych przez firmę RELAKS.

Obsługę targowej fabryki stanowili studenci III roku Projektowania mebli oraz IV roku Technologii drewna, spec. meblarstwo Wydziału Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Młodsi koledzy mogli liczyć na pomoc doświadczonej trójki studentów kierunku Technologii drewna, uczestników zeszłorocznej edycji Fabryki Mebli na Żywo: inż. Aleksandry Kawa, inż. Jakuba Kerbera, inż. Eryka Przybyłowicza. Stanowili oni swego rodzaju pion kierujący procesami produkcyjnymi.

Tegoroczna, dziewiąta edycja Fabryka Mebli na Żywo odbyła się pod hasłem „DREMA DZIECIOM” wraz z fundacją CARITAS Archidiecezji Poznańskiej. Wyprodukowane przez studentów łóżka trafiły do Domu Dziecka w Lesznie.

Refleksje autorki projektu – Olgi Marczyńskiej – studentki III roku kierunku studiów Projektowanie mebli:

„Fabryka Mebli na Żywo była niesamowitą nagrodą zarówno dla mnie, jak i dla pozostałych studentów. Tworząc jeden zespół, staraliśmy się wykorzystać naszą wiedzę i umiejętności
w zrealizowaniu ściśle określonego celu. Spotkanie z przemysłem, technologią, niewątpliwie pozwoliło zdobyć kolejne doświadczenia. Myślę, że przy dobrej atmosferze i optymistycznym nastawieniu udało się zrealizować cel. Wyprodukowane łóżka trafiły już do najmłodszych,a świadomość tego, że naszą pracą mogliśmy sprawić innym odrobinę radości, cieszy podwójnie.”

Komentarz studentów WTD, uczestniczących w FMnŻ:

„ … nie spodziewaliśmy się, że nauczymy się aż tak wiele. Nie mamy na myśli spraw czysto technicznych, bo o tym wiemy z zajęć czy wykładów. Najważniejsza jest praca w zespole.
Fakt, że produkcja odbywa się na żywo i świadomość, że jesteśmy obserwowani, nie pozwalają na popełnianie błędów. Odczuliśmy, co oznacza odpowiedzialność, jaką niesie za sobą podejmowane decyzji. Była to bardzo przydatna lekcja - mały przedsmak tego, co nas czeka w przyszłości. Cieszymy się, że dzięki temu doświadczeniu, nie poczujemy się jak „rzuceni na głęboką wodę”, rozpoczynając pracę w zawodzie po ukończeniu studiów…”

Słowo organizatora – dr inż. Krzysztofa Wiaderka:

„Realizacja założonego celu produkcyjnego - pokazowej fabryki mebli w warunkach targowych, niosła ze sobą wiele problemów nie tylko organizacyjnych, ale i produkcyjnych. Pojawiające się podczas produkcji problemy techniczne, jak i technologiczne, były rozwiązywane zespołowo. Dzięki dobrej atmosferze, panującej w całym pawilonie 4 MTP, opanowanym przez studentów, cel został pomyślnie zrealizowany. To dla studentów bezcenna praktyka radzenia sobie z nagłymi niespodziankami podczas produkcji mebli, a dodatkowo jeszcze pod presją czasu. Tegoroczna FMnŻ była szczególnym wydarzeniem, ponieważ grupa wyjątkowych ludzi, studentów, jak i przedstawicieli partnerów przemysłowych, z ogromnym zaangażowaniem stworzyła meble dla wybranego Domu Dziecka.”

 

FOTORELACJA Z TARGÓW DREMA W GALERII 
http://wtd.up.poznan.pl/pl/galeria/targi-drema-fabryka-mebli-na-ywo-2015